Čas branja: 2 minute

padrice-allDruštvo slovenskih čebelarjev iz Trsta, ki jih vodi predsednik Danijel Novak, je ta petek (4.oktobra) pred številnim občinstvom slavnostno predstavilo svoje delovanje in cilje, nov društveni grb in odprlo svoje prostore na sedežu Koordinacijskega združenja kraških vasi na Padričah oz. v bivšem begunskem naselju.

Društvo je bilo ustanovljeno 12. aprila letos z namenom, da povezuje slovenske čebelarje na Tržaškem. Dvajset članov si je zadalo cilj razvoja čebelarstva in ovrednotenje ter nadaljevanje slovenske čebelarske tradicije od miljskih hribov do Štivana. »Znanje o čebelarstvu in vlogi, ki jo imajo čebele pri opraševanju in ohranjanju biotske raznolikosti, želimo širiti med slovensko govorečim prebivalstvom, še zlasti med mladimi. V skrbi za izobraževanje bomo pripravljali razne strokovne ekskurzije, informirali člane glede izrabljanja čebelje paše na našem območju in spodbujali zavest o koristnosti sejanja in zasajanja medovitih rastlin. Želimo usposobiti rejsko središče za vzgojo matic, ki bi bile prilagojene tukajšnjemu kraško-istrskemu okolju. Še naprej bomo sodelovali s Čebelarskim konzorcijem za tržaško pokrajino, sosednjimi sorodnimi društvi, kot sta sežansko in koprsko čebelarsko društvo in Čebelarsko zvezo Slovenije,« je poudaril Novak.

Na slovesnosti, kjer je v kulturnem programu nastopil pevski zbor Tončke Čok iz Lonjerja pod vodstvom Manuela Purgerja, so predstavili društveni grb, ki ga je izdelal Mauro Kralj iz Trebč. Avtor grba je predstavil grb in ga tudi slavnostno odkril v družbi s predsednikom Novakom.

Zbrane so med drugim pozdravili tudi deželni svetnik Furlanije Julijske Krajine Igor Gabrovec, predstavnik koprskega ČD, ki je največje ČD na Slovenskem in ga vodi Darko Kozlovič, ter predsednik sežanskega ČB Ivan Atelšek, ki je podaril nekaj koristne strokovne literature in brošuro, ki je izšla ob 100-letnici sežanskega ČD. Dobro sodelovanje s slovenskimi čebelarji s Krasa tudi na italijanski strani negujejo že več let, saj prirejajo vsakoletna mednarodna ocenjevanja medu. Letos pričakujejo, da bo na 16. izbor medu, katerega razglasitev rezultatov bo 16. novembra v Povirju, prispelo okrog 160 vzorcev medu iz šestih držav. Atelšek je še poudaril:«Veliko priznanje za društvo je tudi pridobitev blagovne znamke kraškega medu, ki pomeni veliko obveznost za naše društvo, ki šteje več kot 100 članov in neguje stoletno tradicijo čebelarjenja. Pomeni pa tudi veliko obveznost pri organizaciji in ohranjanju kvalitete medu, kar se odraža na trženju,prodaji in promociji kraškega medu. Čebelarstvo ni le hobi, ampak je prava gospodarska dejavnost. V našem društvu 107 čebelarjev pridela letno od 120 do 150 ton medu. Trudimo se za promocijo medu v splošno prehrano, saj je med še edini pridelek, ki še ni genetsko spremenjen, je naravna hrana in ga želimo ohranjat, pri tem pa tudi čuvat naravo in okolje.«

Društvo ima tudi svojo spletno stran (www.dsctrst.eu), ki jo je izdelal Aljoša Novak iz Mačkolj.

Domači čebelarji so ob predstavitvi novih prostorov pripravili tudi prijetno druženje, ki so ga spremljale ob kraški kulinariki tudi sladice iz medu ter odlično kavo Primo aroma katero je delil podjetnik Fabrizio Polojac .

Besedilo: Olga Knez