Čas branja: 3 minute

Društvo slovenskih čebelarjev iz Trsta, ki je bilo ustanovljeno 12. aprila lani in ima svoj sedež v bivšem begunskem naselju na Padričah, združuje 20 čebelarjev. Predsednik je Danijel Novak. Za eno izmed pomembnih nalog so si zadali povezovanje slovenskih čebelarjev na Tržaškem, od miljskih gričev do Štivana, kar ponazarja tudi njihov grb.

V letošnjem letu so po Novakovih besedah uspešno pripravili čebelarske delavnice, ki jih od marca dalje vodi čebelarski mojster Drago Mali iz Sežane. Ob zaključku čebelarskega tečaja pa so pripravili prvi čebelarski praznik, na katerega so povabili vse, ki so jim na kakršen koli način pomagali in njihove prijatelje ter seveda predstavnike sosednjih društev s katerimi sodelujejo.

»Člani smo se srečevali preko celega leta. Brezplačne čebelarske delavnice je obiskovalo od šest do dvanajst čebelarjev. Vodil jih je naš prijatelj, čebelarski mojster Drago Mali. Srečevali smo se v njegovih čebelnjakih v Sežani in Lokvi. Tudi v našem centru na Padričah smo postavili društveni čebelnjak s štirimi tipi panjev, ki nam služijo za vzgojo in izobraževanje naših članov, tako mlajših kot starejših. Radi bi nabavili še nekaj dodatnih panjev za naš društveni čebelnjak, da bi lahko pridelovali društveni med, katerega izkupiček bi šel za potrebe delovanja društva,« pravi Novak. Pojasnjuje, da so čebelarji na Tržaškem delijo na dve skupini glede paše čebel. Eni so v Bregu v občini Dolina, ki svoje čebelje družine vozijo na pašo in pridelujejo zlasti cvetlični med in hrastovo mano. Drugi del jih je na Krasu, ki čebel ne vozi na pašo, pridela pa specifične vrste medu kot so rešelika, lipa, žepek idr. Letošnje leto je bilo z akacijo zelo skromno. Nimamo medu akacije, kar je prvič v stoletni zgodovini, da se je to zgodilo, pravijo čebelarji Tržaškega Krasa. Sicer pa v društvu skrbijo, da se čebelarstvo širi tudi med mladimi, zato uvajajo začetne tečaje čebelarstva. Aljoša Novak pa skrbi za spletno stran društva, ki jo naštela že več kot 80 tisoč kontaktov.

Čebelarskemu druženju so se odzvali predstavniki Obalnega čebelarskega društva iz Kopra, ki ima 124 članov, in sežanskega čebelarskega društva. Člani društva slovenskih čebelarjev iz Trsta so tudi člani čebelarskega konzorcija, v katerem deluje kar 40 slovenskih čebelarjev, kar priča o tradiciji slovenskega čebelarstva. Zato si je društvo za svoj cilj izbralo razvoj čebelarstva in ovrednotenje slovenske čebelarske tradicije od miljskih hribov do Štivana.

»Na čebelarskih delavnicah, ki so potekale enkrat na dva tedna, smo se srečevali z namenom, da si čebelarji naberejo strokovne izkušnje in to prenesejo v svoje domove. Predstavili smo delo s čebelami po različnih temah v vseh letnih časih, pregledali čebelje družine, rojevanje, zrejo čebeljih družin in matic. Velik poudarek smo dali na tehnološkem razvoju od čebeljega panja do vzreje čebel in matic, proizvodnji medu, cvetnega prahu in matičnega mlečka. Z delom bomo nadaljevali čez poletje in čebelarske delavnice zaključili v septembru,« dodaja Drago Mali, ki spada v prvo generacijo čebelarskih mojstrov na Slovenskem iz leta 1999. Sicer pa se Mali s čebelarstvom ukvarja že od leta 1984 dalje in ima več kot 40 čebeljih družin. Prejel je številna priznanja za svoje proizvode kot so med, cvetlični prah, propolis in matični mleček. Vzreja tudi matice za svoje potrebe in potrebe društva. Čebelje enote pravaža v razne kraje na Primorskem in Notranjskem. Sicer pa je član Čebelarskega društva Sežana in geografsko zaščitene znamke Kraški med, kjer je poudarke dan na visoki kvaliteti medu.

Prijetno druženje so nadaljevali ob dobri kapljici in izvrstnih kulinaričnih dobrotah, ki so jih pripravile čebelarske gospodinje. Pripravili so tudi srečelov, katerega izkupiček je šel za društveno dejavnost.

Besedilo: Olga Knez

016cebelarski praznik 2014
Fotogalerija praznika: